Положення

про встановлення протипожежного режиму в Нововолинському ліцеї № 2

1. Загальні положення

1.1. Положення про встановлення протипожежного режиму в Нововолинському ліцеї № 2 Нововолинської міської ради Волинської області (далі- Положення), розроблене відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України № 974 від15 серпня 2016 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2016 р. за № 1229/29359 і встановлює порядок забезпечення протипожежного режиму в Нововолинському ліцеї 2 за адресою м. Нововолинськ, вул. Маяковського, буд.5 (далі ліцей № 2)

1.2. Визначені в Положення про встановлення протипожежного режиму в ліцей №2 вимоги щодо заходів пожежної безпеки поширюються на прилеглу територію, приміщення на території школи. Вимоги Положення обов'язкові до виконання усіма працівниками школи, здобувачами освіти та їх батьками (особами, що їх замінюють) . За невиконання вимог Положення до порушників буде вжито заходів адміністративного і дисциплінарного впливу, вони можуть бути притягнуті до відповідальності згідно з чинним законодавством України.

2. Порядок утримання шляхів евакуації

2.1. Утримання евакуаційних шляхів і виходів в будівлі школи здійснюється відповідно до вимог Правил пожежної безпеки та інших нормативних актів з питань пожежної безпеки.

2.2. Наявні евакуаційні шляхи і виходи позначаються відповідним знаком пожежної безпеки та схематичним планом евакуації на шляхах і виходах.

2.3. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з приміщень. Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщеннях у санвузлах, незадимлюваного сходового майданчика .

2.4. За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, які легко відмикаються.

2.5. Килими, килимові доріжки й інше покриття підлоги у приміщенні, коридорах, на сходових майданчиках повинні надійно кріпитися до підлоги і бути помірно небезпечними щодо токсичності продуктів горіння, мати помірну димоутворювальну здатність та відповідати групам поширення полум’я РП1, РП2.

2.6. Не допускається

- захаращування шляхів евакуації;

- установлення дзеркал та влаштовування фальшивих дверей на шляхах евакуації;

- облаштування на шляхах евакуації порогів, виступів, турнікетів та інших пристроїв, які перешкоджають вільному та швидкому виходу людей.

3. Порядок застосування відкритого вогню

3.1. У всіх внутрішніх приміщеннях будівель і споруд школи заборонено розведення відкритого вогню (у тому числі зварювальних і різальних робіт).

Виконання будь-яких вогневих робіт у приміщеннях може здійснюватися тільки з письмового дозволу начальника управління освіти або особи,яка виконує його обов’язки.

3.2. Розводити багаття, спалювати сміття, користуватися відкритим вогнем дозволяється на відстані не менше 30 м від будівель та споруд.

3.3. Дозвіл на проведення вогневих робіт оформлюється напередодні проведення цих робіт.

3.4. Електрозварювальні та інші роботи, пов’язані з застосуванням відкритого вогню, здійснюються тільки при обов’язковому нагляді і контролі посадової особи з забезпеченням цих робіт вогнегасниками, запасом води, піском та іншими первинними засобами пожежогасіння.

3.5. Проведення вогневих робіт дозволяється тільки після виконання заходів щодо забезпечення пожежної безпеки та при справному газоелектрозварювальному обладнанні.

3.6. Виконання вогневих робіт повинно негайно припинитися на вимогу особи, відповідальної за безпечне проведення робіт або органів пожежного нагляду.

4. Порядок використання побутових електронагрівальних приладів

4.1. Забороняється:

- використовувати електроплитки, кип’ятильники, електрочайники, газові плити тощо для приготування їжі, за винятком спеціально обладнаних місць або приміщень;

- улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (винятком можуть бути тимчасові електромережі, які живлять ілюмінаційні установки, а також електропроводки в місцях проведення будівельних, тимчасових ремонтно-монтажних і аварійних робіт);

- експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією;

4.2. Перед вмиканням електроприладів необхідно перевірити його справність, оглянути дріт та вилку.

Не допускається:

- використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок, та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено;

- вмикання вологими руками електронагрівальних приладів;

- експлуатація електронагрівальних приладів при відсутності або несправності терморегуляторів;

- використання електронагрівальних приладів поблизу з предметами, виготовленими з легкозаймистих, плавких та горючих речовин;

- нагрівання приладів до небезпечно високих температур;

- залишення без нагляду електронагрівальних приладів під час їх використання;

- використання подовжувача або включення в одну розетку одночасно декілька приладів через розгалужувач;

- використання саморобних нагрівальних приладів;

- самостійне здійснення ремонту приладів;

- розміщення дроту обігрівача під килимом чи іншим покриттям.

4.3. У всіх незалежно від призначення приміщеннях, які після закінчення роботи замикаються і не контролюються черговим персоналом, з усіх електроприладів, а також з мереж їх живлення повинна бути відключена напруга (за винятком чергового освітлення, протипожежних та охоронних установок, а також електроустановок, що за вимогами технології працюють цілодобово).

5 . Порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт

5.1. Проведення вогневих робіт дозволяється лише після вжиття заходів, які виключають можливість виникнення пожежі: очищення робочого місця від горючих матеріалів, захисту горючих конструкцій, забезпечення первинними засобами пожежогасіння (вогнегасником, ящиком з піском та лопатою). Тип та кількість первинних засобів пожежогасіння, якими повинно бути забезпечено місце роботи вказується в наряді - допуску на виконання вогневих робіт.

5.2. Після закінчення вогневих робіт виконавець зобов’язаний ретельно оглянути місця їх проведення, за наявності нагрітих конструкцій-полити їх водою, усунути можливі причини виникнення пожежі.

5.3. Відповідальний за пожежну безпеку в школі в місці, де проводились вогневі роботи, повинен забезпечити його перевірку упродовж двох годин після їх закінчення. Про приведення місця вогневих робіт у пожежобезпечний стан виконавець та відповідальний за пожежну безпеку роблять відповідні позначки у наряді-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт.

5.4. 3 метою виключення потрапляння розпечених часток металу до суміжних приміщень, на сусідні поверхи, близько розташоване устаткування, всі оглядові, технологічні і вентиляційні люки, монтажні та інші отвори перекриття, у стінах і перегородках приміщень, де здійснюються вогневі роботи, повинні бути закриті негорючими матеріалами.

5.5. Приміщення, у яких можливе скупчення парів легкозаймистих речовин, горючих речовин та горючих газів, перед проведенням вогневих робіт повинні бути провентильовані.

5.6. Двері, що з’єднують приміщення, де виконаються вогневі роботи, з суміжними приміщеннями повинні бути зачиненими.

5.7. Місця, для проведення зварювальних та різальних робіт у приміщеннях, в конструкціях яких використані горючі матеріали, мають бути огороджені суцільною перегородкою з негорючого матеріалу. При цьому висота перегородки повинна бути не менше 1,8 м, а відстань між перегородкою та підлогою - не більш 50 мм. Для запобігання розлітанню розпечених часток цей зазор повинен бути обгороджений сіткою з негорючого матеріалу з розміром чарунок не більш 1,0 х 1,0 мм.

5.8. Під час перерв у роботі, а також в кінці робочої зміни зварювальна апаратура повинна відключатися від електромережі, шланги від’єднуватися і

звільнятися від горючих рідин та газів, а у паяльних лампах тиск повинен бути повністю знижений. Після закінчення робіт уся апаратура й устаткування мають бути прибрані в спеціальні приміщення (місця).

Забороняється:

- приступати до роботи з використанням несправного обладнання;

- розміщувати постійні місця для проведення вогневих робіт у пожежонебезпечних та вибухопожежонезбечних приміщеннях;

- допускати до зварювальних та інших вогневих робіт осіб, які не мають кваліфікаційних посвідчень та не пройшли у встановленому порядку навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму та щорічної перевірки

знань з одержанням спеціального посвідчення;

- проводити зварювання, різання або паяння свіжопофарбованих конструкцій та виробів до повного висихання фарби;

- користуватися одягом та рукавицями зі слідами масел та жирів, бензину, гасу та інших горючих речовин;

- зберігати у зварювальних кабінах одяг, горючі речовини та інші горючі предмети і матеріали;

- допускати контакт електричних проводів з балонами зі стисненими, зрідженими і розчиненими газами;

- виконувати вогневі роботи на апаратах і комунікаціях, заповнених горючими і токсичними матеріалами, а також на тих, що перебувають під тиском негорючих рідин, газів парів та повітря або під електричної напругою.

6. Правила проїзду та стоянки транспортних засобів

6.1. Автомобільні проїзди та під'їзди до будівель, споруд і джерел води мають забезпечувати за будь-якої пори року безперебійний і безпечний рух

автомобільного транспорту.

6.2. Стоянка службового та особистого транспорту на території школи здійснюється у спеціально позначених місцях.

7. Порядок прибирання горючого сміття, пилу й відходів

7.1. Усі будівлі, приміщення і споруди повинні своєчасно очищатися від горючого сміття та різних відходів. Територія ліцею повинна постійно утримуватися в чистоті та систематично очищатися від сміття, опалого листя, котре необхідно регулярно видаляти (вивозити) у спеціально

відведені місця.

7.2. На території школи забороняється влаштовувати звалища горючих відходів.

7.3. Двері електрощитових, підвалів повинні утримуватися зачиненими. На дверях слід вказувати місце зберігання ключів. Вікна технічних поверхів, підвалів повинні бути засклені.

7.4. Приямки віконних прорізів підвальних і цокольних поверхів треба регулярно очищати від горючих матеріалів. Не допускається їх захаращувати або закладати віконні прорізи.

8. Порядок відключення від мережі електроживлення обладнання у разі пожежі

8.1. Відповідальний за пожежну безпеку, що прибув на місце пожежі, зобов’язаний:

- здійснити в разі необхідності відключення електроенергії в електрощитовій;

- перекрити водяні комунікації;

- здійснити інші заходи, що сприяють запобіганню розвитку пожежі та задимлення будівлі.

9. Порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи

9.1. Після закінчення робочого дня працівники повинні:

- навести порядок на робочому місці,

- зачинити вікна,

- вимкнути електроживлення приладів та обладнання, якими вони користувалися.

9.2. Ключі від кожного кабінету, класу, підсобного приміщення, лаборантської, повинні знаходитися на щитку в чергового на вахті.

9.3. Черговий заступник директора зобов’язаний ретельно оглянути підпорядковані приміщення, пересвідчитись у тому, що немає порушень, які можуть призвести до виникнення пожежі.

10. Порядок проходження посадовими особами навчання і перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з

призначенням відповідальних за їх проведення

10.1. Усі працівники під час прийняття на роботу повинні проходити інструктажі з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях за місцем роботи відповідно до Порядку здійснення навчання населення.

10.2. Особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктажі з питань пожежної безпеки (далі – протипожежні інструктажі).

Інструктажі проводять посадові особи, що пройшли у суб'єктів, які навчають, відповідне навчання і спеціальну підготовку та мають Посвідчення.

Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічній мінімум), та один раз на рік пройти перевірку знань відповідних нормативних актів з пожежної безпеки.

10.3. Обов’язковому навчанню правилам пожежної безпеки підлягають посадові особи:

- директор, заступники директора (попередньо - до початку виконання обов’язків, у подальшому раз на 3 роки) - на територіальних курсах, у навчально- методичних центрах цивільного захисту та безпеки життєдіяльності або в інших установах та організаціях, що мають затвердженні програми навчання з пожежної безпеки;

10.4. Особи, які показали незадовільні знання, повинні впродовж місяця пройти повторну перевірку знань.

10.5. Позачергова перевірка знань посадових осіб з питань пожежної безпеки за рішенням директора проводиться:

- при введенні в дію нових нормативно-правових актів з пожежної безпеки;

- у разі технічного переоснащення, пов’язаного з підвищенням пожежної безпеки;

- при переміщенні посадової особи на іншу посаду, яка потребує додаткових знань з пожежної безпеки;

- на вимогу органів ДСНС, якщо виявленні факти незнання посадовими особами нормативних актів пожежної безпеки.

10.6. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, протипожежні інструктажі і перевірку знань з питань пожежної безпеки, забороняється.

10.7. За призначенням та часом проведення протипожежні інструктажі поділяються на вступний, первинний на робочому місці, повторний, позаплановий та цільовий. При проведенні усіх видів протипожежних інструктажів, крім цільового, у спеціальному журналі робляться записи з підписами осіб, з якими проводився інструктаж та тих, хто його проводив.

Запис проведення цільового протипожежного інструктажу робиться у документі, що дозволяє виконання робіт (наряд-допуск).

11. Порядок організації експлуатації та обслуговування наявних засобів протипожежного захисту

11.1.Вогнегасники. Порядок утримання, експлуатації та обслуговування вогнегасників визначається Інструкцією No 04-ПБ Про утримання та експлуатацію вогнегасників у Нововолинській ЗОШ № 2.

11.2. Пожежні ковдри.

Пожежні ковдри мають бути розміром не менше ніж 1x1 м. Вони призначені для гасіння невеликих осередків пожеж у разі займання речовин, горіння яких не може відбуватися без доступу повітря.

11.3. Ящики з піском.

Ящики для піску мають бути місткістю 0,5, 1,0 або 3,0м і укомплектовані совковою лопатою. Пісок змінюють за потреби.

11.4. Немеханізований пожежний ручний інструмент.

Немеханізований пожежний ручний інструмент використовують лише за призначенням. Використовувати пожежний інструмент для господарських або інших потреб, не пов’язаних із пожежогасінням, заборонено. Інструмент

утримують цілим, його необхідно періодично очищати від бруду, відновлювати фарбування, випрямляти (у разі згинання).

12. Порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання.

12.1. Директор школи зобов’язаний забезпечити обслуговування та технічну експлуатацію електроустановок, у тому числі електроустановок слабкого струму. Відповідальна особа за пожежну безпеку в електроустановках зобов’язана організовувати і проводити профілактичні огляди та планово-попереджувальні ремонти електрообладнання і електромереж, опалювального, вентиляційного, та іншого інженерного обладнання, а також своєчасне усунення порушень, які можуть призвести до пожежі.

12.2. Регламентні роботи з технічного обслуговування та планово-

попереджувального ремонту повинні визначатися на кожний вид установок і

виконуватися відповідно до плану-графіка, котрий опрацьовується на підставі вимог технічної документації заводів-виробників щодо змісту і термінів виконання робіт. Цим планом-графіком слід передбачати і матеріально - технічне (ресурсне) забезпечення робіт. Технічне обслуговування та планово-попереджувальний ремонт повинні виконуватися

спеціалізованою організацією.

12.3. Профілактичний огляд, планово-попереджувальний та капітальний ремонт обладнання повинні здійснюватися в строки, встановлені відповідними графіками, з урахуванням виконання заходів щодо забезпечення пожежовибухобезпеки, передбачених проектом, технічними умовами.

12.4. У вибухопожежонебезпечних приміщеннях слід застосовувати інструмент, виготовлений з безіскрових матеріалів або у відповідному

вибухопожежонебезпечному виконанні.

13. Порядок збору посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні

13.1. У разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні сторож або черговий працівник повідомляє телефоном 101 про пожежу та відповідального

У залежності від обстановки за рішенням директора здійснюється оповіщення та збір решти персоналу.

Загальний час на оповіщення - «Ч» + 10 хв.

Загальний час на збір - «Ч» + 1 год. ЗО хв.

14. Порядок дій у разі виникнення пожежі

14.1. У разі виявлення ознак пожежі (горіння) кожен громадянин

зобов’язаний:

- негайно повідомити про це за телефоном 101. При цьому необхідно назвати адресу ЗОШ№2, вказати кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;

- повідомити про пожежу директора , відповідну компетентну посадову особу;

- вжити (за можливості) заходів щодо евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі первинними засобами пожежогасіння та збереження матеріальних цінностей;

- у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби.

14.2. Особа, що прибула на місце пожежі, зобов’язана:

- перевірити, чи викликана Оперативно-рятувальна служба цивільного керівником закладу освіти;

- у разі загрози життю людей негайно організувати їх рятування (евакуацію), використовуючи для цього наявні сили й засоби;

- вивести за межі небезпечної зони всіх працівників, не пов’язаних з пожежею;

- припинити роботи в будівлі, крім робіт, пов’язаних із заходами щодо ліквідування пожежі;

- здійснити в разі необхідності відключення електроенергії (за винятком систем протипожежного захисту), водяних комунікацій та здійснити інші заходи, що сприяють запобіганню розвитку пожежі та задимленню будинку;

- організувати зустріч підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, надати їм допомогу у виборі найкоротшого шляху для під’їзду до осередку пожежі та в установці техніки на зовнішні джерела водопостачання;

- одночасно з гасінням пожежі організувати евакуацію і захист матеріальних цінностей;

- забезпечити дотримання безпеки праці працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі.

- з прибуттям на пожежу пожежно-рятувальних підрозділів повинен бути забезпечений безперешкодний доступ їх на територію ЗОШ №2.

14.3. Після прибуття пожежно-рятувальних підрозділів посадові особи зобов’язані брати участь у консультуванні керівника гасіння пожежі з приводу конструктивних і технологічних особливостей будівлі, де виникла пожежа,прилеглих будівель та пристроїв, організувати залучення сил та засобів райдержадміністрації до вжиття необхідних заходів, пов’язаних із ліквідацією пожежі та попередженням її поширенню.

Повний текст Положення

Кiлькiсть переглядiв: 535

Фотогалерея

Дата останньої зміни 17 Квітня 2024

Цей сайт безкоштовний!